Histori ne 15 vite
Na ndiq ne rrjetet sociale:  
 
Kenga Magjike 1999
Viti 1999 shënoi edicionin e parë të Festivalit “Kënga Magjike”, i cili riktheu në skenë ikonat e muzikës shqiptare, por solli edhe shumë emra artistësh të rinj. Në skenë, prezantuesi Ardit Gjebrea u shoqërua nga dy miss-e, Valbona Selimllari dhe Venera Mustafa.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2000
Në edicionin e tij të dytë, festivali vijon të sjellë në skenë artistë të afirmuar e krijues të rinj, nga Shqipëria dhe diaspora. Një surprizë i dedikohet “Bylbylit të Kosovës”, Nexhmije Pagarusha. Këtë radhë, në krah të prezantuesit Gjebrea, gjendet Sabine Blumayer.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2001
Në vitin 2001, veç muzikës së larmishme dhe garës interesante, “Kënga Magjike” sjell në Shqipëri edhe një prezantuese energjike, si Natalia Estrada. Veç saj, Kristen Pizani dhe Brigitte Serveni janë bashkëprezantuese të festivalit.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2002
Netët finale të festivalit “Kënga Magjike 2002” ngjisin në skenë 31 këngëtarë, të rrymave të ndryshme. Për të dytin vit radhazi, Natalia Estrada përcjell emocionet e këtij eventi.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2003
Në vitin e tij të pestë, festivali “Kënga Magjike” i ka kaluar kufijtë, jo vetëm në pjesëmarrjen e artistëve, por edhe në transmetimin televiziv. Brigitte Nielsen është e zgjedhura e radhës si bashkëprezantuese.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2004
Ky edicion i festivalit mbahet në Kosovë dhe shënon nivele të larta audience, duke u transmetuar drejtpërdrejtë në RTV 21, TV Klan dhe radio NRG. E ftuar, këngëtarja Samanta Fox.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2005
Është cilësuar si festivali i ndryshimeve të mëdha, në formë dhe përmbajtje. Plot emocione dhe supriza janë përcjellë tri netët e festivalit, i prezantuar nga Ardit Gjebrea dhe Denada Dajlani.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2006
Muzikë cilësore dhe artistë të vërtetë. Në këtë edicion festivali “Kënga Magjike” njohu 44 këngëtarë, nga të cilët 19 mbërritën në natën finale. Surprizë e festivalit është përshëndetja e tenorit, Saimir Pirgu.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2007
Festivali që theu të gjitha rekordet e transmetimit televiziv të një eventi muzikor në Shqipëri. TV Klan, RTV 21, Alsat –Maqedoni, Ora News, STV, Ballkanika Music Television, Radio 21 dhe Radio NRG, transmetojnë drejtpërdrejtë festivalin “Kënga Magjike”.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2008
Festivali shënon 10-vjetorin e tij, duke u kthyer në një tribunë të muzikës dhe artistëve të vërtetë. Skenografia realizohet nga mjeshtri i RAI-t, Gaetano Castelli.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2009
Edhe këtë vit shënohet një pjesëmarrje mbarëkombëtare e artistëve nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Muzikës cilësore i shtohet edhe sharmi i dy prezantueseve, Karmen Gjani dhe Katia Kongoli, njëra rumune dhe tjetra ukrainase.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2010
Festivali “Kënga magjike” 2010 u zhvillua në sallën e Pallatit të Kongreseve në datat 18, 19 dhe 20 nëntor. Një garë e fortë këngësh dhe performancash muzikore, ndërkohë që artistët tashmë votojnë njëri-tjetrin në mënyrë të hapur.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2011
54 artistë të rrymave të ndryshme marrin pjesë në fazën e parë të festivalit “Kënga Magjike 2011”. Netët finale mbahen në Pallatin e Kongreseve në datat 17, 18 dhe 19 Nëntor. E ftuar speciale dhe bashkëprezantuese, aktorja turke Songül Öden.
Shiko galerine fotografike!
 
Kenga Magjike 2012
Një festival i konsoliduar, që dominohet nga artistë të njohur dhe të afirmuar. Muzikë cilësore dhe performanca origjinale, ndërkohë që votat e artistëve vijojnë të përcaktojnë fituesin.
Shiko galerine fotografike!
s
Festivali Kenga Magjike 2014
Rregullat e pjesemarrjes
 
 
1. Kenget duhet te jene origjinale, te krijuara enkas per Kenga Magjike 2014, te padegjuara me pare.
 
2. Datat e pranimit te kengeve jane 3 dhe 4 Shtator 2014, vetem prane TV Klan – Shqiperi dhe jo me poste elektronike.
 
3. Te drejtat e kengeve per botim dhe publikim, jane e drejte ekskluzive e Producentit te Festivalit Kenga Magjike, pa cenuar te drejten e Autorit dhe interpretuesit qe u mbeten autoreve pjesemarres dhe interpretuesit ne gare.
 
4. Kenget pjesemarrese ne Festival u nenshtrohen kontrates se bashkepunimit mes Producentit te festivalit dhe artisteve pjesemarres, qe kane te drejta te firmosin mbi pronesine e kenges, ose ne emer te producenteve te tyre.
 
5. U sugjerojme artisteve pjesemarres qe nuk kane eksperience te meparshme ne Festival, ose artisteve te cilet jane te lidhur tashme me producente dhe kane nenshkruar kontrata me ta, te njihen me pare me kontraten mes Producentit te Festivalit dhe artisteve pjesemarres, per te mos nisur nje pune, e cila mund te mbetet ne mes te rruges, per shkaqe te mos njohjes se pikave te kontrates se bashkepunimit. Kontraten e bashkepunimit ja u veme ne dispozicion me paraqitjen tuaj ne zyrat e Produksionit te Kenga Magjike, ne Tv Klan (Shqiperi) nga dita e marte e cdo jave deri diten e premte, ora 11.00 – 13.00 deri ne daten 26 Qershor 2014.
 
6. Ne festivalin Kenga Magjike, mosha e artisteve interpretues eshte 16 - 60 vjec.
 
7. Kenget duhet te jene te paraqitura ne Compact Disc, si produksion i perfunduar, shoqeruar nga teksti perkates dhe baza e tyre orkestrale.
 
8. Artistet e rinj apo grupet qe nuk kane marre pjese me pare ne kete eveniment, duhet t’i bashkangjitin kenges se tyre edhe nje foto.
 
9. Kenget e paraqitura ne CD mbeten prove dokumentare e organizatoreve te festivalit dhe nuk u kthehen artisteve.
 
10. Kenget qe nuk seleksionohen ne festival mbeten te lira per tu shfrytezuar nga ana e artisteve.
 
11. Nje interpretues ka te drejte te interpretoje vetem nje kenge ne Festival.
 
12. Studiot e prodhimit dhe autoret jane te lire te paraqesin kenge pa limit ne Festivalin Kenga Magjike 2014.
 
13. Kenget e pranuara do te paraqiten ne fazen e pare:
“E diela Shqiptare„ – sezoni: shtator – nentor 2014
Kenget e kualifikuara me pas paraqiten ne fazen e dyte:
Netet finale te Kenga Magjike: 11, 12 dhe 13 Dhjetor 2014.
 
14. Artistet interpretues jane ne dispozicion te datave qe i komunikon produksioni televiziv per interpretimin e kenges ne nje nga te dielat e fazes se pare qe nga data 21 shtator – 30 nentor 2014, si dhe ne netet finale ne rast kualifikimi, perfshire ditet e provave.
 
15. Produksioni i Festivalit, per artistet qe jetojne jashte kufijve tokesore te Shqiperise, u merr persiper shpenzimet e qendrimit dhe ushqimit ne Tirane, vetem per ditet e komunikuara nga produksioni, ku artisti duhet te paraqitet per fazen e pare dhe ne rast kualifikimi ne te dyten.
 
16. Per artistet qe jetojne jashte kufijve tokesore te Shqiperise, ne rast kualifikimi, Produksioni i Festivalit nuk merr persiper asnje shpenzim pervec artistit titullar qe interpreton kengen.
 
17. Kenget e paraqitura ne CD mbeten prove dokumentare e organizatoreve te festivalit dhe nuk u kthehen artisteve.
 
 
 
Extra
 
 
Degjo i pari kenget e festivalit duke shkarkuar aplikacionin tone mobile (Android).
 
  Mbeshtesin festivalin
     
 
Njoftime
7 Qershor 2013
Rregulla te pjesemarrjes ne Festivalin Kenga Magjike 2013
 
Shiko te gjitha njoftimet nga Festivali
 
  Galeria
     
 
Sondazh
Cfare do t'ju pelqente te gjenit ne faqen ne internet te "Kenga Magjike"?
 
Me shume foto
Me shume video
Pak Gossip
Eventet e Kengetareve
 
 
 
 
Te Tjera
  Foto pas Kuintave
     
 
 
Lajme nga Artistet
2013-11-17
Mariza Ikonomi
Mariza pergatit albumin e saj te ri dhe synon treg edhe jashte Shqiperise. 
 
2013-11-17
Dren Abazi
Dren Abazi po punon aktualisht per muziken e nje filmi me metrazh te gjate, bashkepunim shqiptaro-francez. 
 
2013-11-17
Endri & Stefi
Vellezerit korcare do te vazhdojne te mbajne zgjuar Tiranen me muzike live. 
 
2013-11-17
The Code
Te rinjte e grupit “The Code” ndjekin gjurmet e prinderve. Fjolla, Samiri dhe Edoni i kane prinderit ne grupin “Elita 5”. 
 
2013-11-17
Sardi
Sardi, nga konkurrent eshte sot pjese e stafit te “X Factor”. Projekte per koncerte ne Kosove dhe Maqedoni. 
 
2013-11-12
Era Rusi dhe GBMC
GBMC, pas duetit me Erën, një këngë me Stine. Ndërkohë, Era Rusi nuk heq dorë nga muzika live ne kryeqytet. 
 
2013-11-12
Mark Marku
Mark Marku, nga finalja e talent show-t kroat, në skenën e festivalit “Kënga Magjike”.  
 
2013-11-12
Xhoi
Xhoi, pas Këngës Magjike do të nisë përgatitjet për një produksion dhe videoklip të ri. 
 
2013-11-12
Albana Bilalli
Albana Bilalli, mësuesja e muzikës përgatitet për një këngë të re.  
 
2013-11-12
Natyral
Natyral, i vetmi grup vajzash në mbarë shqiptarinë. 
 
2013-11-12
Rozana Radi
Rozana Radi, nga muzika sërish ne teatër. Përgatitet për një rol të ri.  
 
2013-11-03
Eltina, Arditi dhe Tiri
Eltina, Arditi dhe Tiri, bashkëpunëtore që jane njohur gjate nje turi artistik.  
 
2013-11-03
Petro
Petro synon afirmimin jo vetëm si këngëtar, por edhe si autor tekstesh.  
 
2013-11-03
Alvin Koçibelli
Alvin, studenti i drejtesise i pasionuar pas muzikes dhe instrumentave. 
 
2013-11-03
Besa
Besa përgatitet për të nxjerrë në treg albumin e ri. 
 
2013-11-03
Jehona Sopi
Jehona Sopi, largohet për të parë nga Aria 14 muajshe, për të qenë tek “Kënga Magjike”. 
 
2013-10-27
Semi Jaupaj
Pas shkëputjes me “Grifshat”, Semi është duke punuar për albumin e saj.  
 
2013-10-27
Gjergj Kaçinari
Hard rock & Heavy metal, rrymat e preferuara të Gjergj Kaçinarit. 
 
2013-10-27
Grupi Lynx
“Sa pak mjafton” është ky titulli i albumit që grupi “Lynx” ka nxjerrë në treg vetëm pak ditë më parë.  
 
2013-10-27
Anxhela Noti
Së shpejti një bashkëpunim surprizë i Anxhela Notit me një artist shqiptar.  
 
2013-10-27
Manjola Nallbani
Këngët më të mira, por edhe krijime të reja të Manjola Nallbanit, shumë shpejt në një album.  
 
2013-10-21
Ardi GB
Ardi GB, studenti i filozofisë i pasionuar pas hip-hopit.  
 
2013-10-21
Xhesika Polo
Xhesika Polo, tashmë edhe aktore në një serial televiziv.  
 
2013-10-21
Elsa Fazlija
Elsa Fazlija, pas lëvrimit të muzikës folklorike synon muzikën e lehtë.  
 
2013-10-21
Gjergj Leka
Gjergj Leka, pjesë e një projekti italo-shqiptar për familjet e huaja qe jetojne në Tiranë.  
 
2013-10-21
Olta Boka
Kengetaren Olta Boka, fundjava e gjen gjithmonë live “Te Stela”.  
 
2013-10-13
Blerina Braka
Blerina Braka, mes muzikës operistike dhe asaj të lehtë. 
 
2013-10-13
Classic Boys
Classic Boys, emocione të reja në spektaklin “Music Klan”. 
 
2013-10-13
Jonida Maliqi
Jonida Maliqi përgatitet për një surprizë televizive. Presim të zbulojmë më shumë. 
 
2013-10-13
Bojken Lako
Bojken Lako i është kthyer muzikës live në club-e, me grupin e tij “Bojken Band”. 
 
2013-10-13
Rudina Delia
Rudina synon që në një të ardhme të afërt të jetë krijuesja e këngëve të saj.  
 
2013-10-06
Entela Zhula
Entela, tashmë e impenjuar seriozisht me muzikën live në lokalet e natës. 
 
2013-10-06
Mihrije Braha
Mihrija, pas performancës tek “E diela shqiptare”, drejt Prishtinës në koncert.  
 
2013-10-06
Ronela Hajati
Ronela, përgatitet për klipin e ri në një duet surprizë. 
 
2013-10-06
Ksal
Për “Ksal” duket se ky do të jetë viti i festivaleve. Të tjera projekte pas “Kënga Magjike”. 
 
2013-10-06
Vlashent Sata
Vlashenti, pedagogu i pianos që vjen tek “Kënga Magjike” nga Parisi. 
 
2013-10-01
Rovena Dilo
Rovena Dilo, pas festivalit, një videoklip për këngën “Ne do puthemi”.  
 
2013-10-01
Drilon Shala
Driloni, ekonomisti që dashurinë e parë dhe të vetme ka muzikën.  
 
2013-10-01
Egzona
Egzona, cover me këngët e vjetra shqiptare.  
 
2013-10-01
Erik Lloshi
Erik Lloshi përgatitet për albumin e tij të parë.  
 
2013-10-01
Elia
Pas festivalit “Kënga Magjike”, Elia përgatitet për xhirimet e nje videoklipi.  
 
2013-10-01
Lind Islami
Të gjithë ata që e shohin në skenë duke kënduar, duhet të dinë që profesioni i Lind Islamit, shumë shpejt do të jetë arkitektura.  
 
2013-10-01
Xhejsi Jorgaqi & Çartani
Xhejsi Jorgaqi dhe Çartani, një miqësi familjare që solli bashkëpunimin.  
 
2013-10-01
Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj
Besiana dhe Shkodrani humbasin muajin e mjaltit, për të qenë tek “Kënga Magjike”.  
 
2013-10-01
Egzon Pireci & Hekuran Krasniqi
Egzoni dhe Hekurani janë jo vetëm bashkëpunëtorë në muzikë, por edhe miq të mirë. 
 
2013-09-15
Sheila Haxhiraj
Pas suksesit te "Superfiksim", fiksohet tek "Kenga Magjike". 
 
2013-09-15
Devis Xherahu
Devis Xherahu feston ditelindjen tek E Diela Shqiptare. 
 
2013-09-15
Keler Sufja
Keler do te kontribuoje me ndertimin e nje shkolle ne Lezhe per bamiresi. 
 
2013-09-15
Angelo
Se shpejti albumi im i pare ne bashkepunim me Big Basta. 
 
2013-09-15
Adelina Thaqi
Kujtimi im me i bukur, nje duet me te madhin Jose Carreras.  
 
 
   
Copyright © 2013 - Kenga Magjike. All Rights Reserved.  
Vizito faqet e sponsorave tane!
Created by IMPULS